LEGALIZACIJA DROGE - ZA ILI PROTIV...?

Sve u vezi smanjenja štete izazvane korišćenjem alkohola i raznih vrsta droge.

Moderator: admin

Odgovori
Korisnikov avatar
natasha
Moderator foruma
Pridružio se: 21 Jan 2012, 12:29

LEGALIZACIJA DROGE - ZA ILI PROTIV...?

Post od natasha » 06 Apr 2013, 16:17

Volela bih da čujem mišljenja ljudi po ovom pitanju jer je to za mene gotovo nerešivi rebus. Imam i racionalne i emotivne argumente i ZA i PROTIV...

Ipak...

Često mi se čini da bi priču o drogi trebalo potpuno prebaciti iz polja kriminala u polje zdravstva. Jer to je po svojoj suštini zdravstveni problem koji punitivnim zakonskim merama biva samo drastično pogoršan. Veliki broj ljudi (da ne kažem većina, jer nemam statistike iz Srbije da se na njih pozovem) završava po zatvorima zbog zločina koji su posredno ili neposredno povezani sa zavisnošću. Od posedovanja/preprodaje ilegalne supstance, do kriminalnih dela učinjenih da bi se sopstvena zavisnost mogla nekako isfinansirati – sve to vodi u zatvor gde se zdravstveni problemi dodatno komplikuju, bilo nedostatkom/neadekvatnošću terapije, bilo korišćenjem istog pribora za drogiranje od strane više osoba (hep c, HIV i ostale bolesti)...

Što se legalne strane tiče – proizvodnja i trgovina droge, kao milionski biznis, puni džepove onima koji retko kad zbog toga budu i kažnjeni. Sitne ribe i gologuzija su ti koji plaćaju ceh, dok veliki narko-bosovi vladaju svojim regionima rame uz rame sa državnicima i šefovima policija. Pitam se kome ne odgovara to da se putevi droge (kad već ne mogu da se zatru i ugase) – legalizuju, pa da države ubiraju porez i uvedu kontrolu kvaliteta – koliko bi samo zdravstveni fondovi od tog poreza bili bogatiji i koliko bi se samo vena, jetri, pluća, srdaca i života spasilo kontrolom kvaliteta i eliminisanjem đubreta koje ulični dileri ili kućni manufakturisti trpaju u drogu?

I na kraju, da li je prohibicija ikada igde smanjila neku, bilo koju pojavu? Svi znaju skoro sve o štetnim posledicama drogiranja, pa ipak ih to ne sprečava da se i dalje drogiraju... Niti nove ljude da počinju...

Drogiralo se otkad je sveta i veka, u skoro svim kulturama i civilizacijama, i drogiraće se i dalje.
I prestajalo se sa drogiranjem od kada je sveta i veka, i prestajaće se i dalje.

Ali koliko ja znam, niko nije prestao da se drogira jer tako zakon nalaže. Ljudi prestanu kad im se smuči to što im ropstvo supstanci krade život. Kad im se smuči to što uz anesteziranje bola neminovno ide i anesteziranje svega ostalog u životu – ljubavi, sreće, radosti, zadovoljstva... Kad požele da se vrate sebi, da otkriju ko su i šta znači živeti život svesno, punim plućima – tad prestanu.

Ja lično mislim da bi ljudi lakše dolazili do te faze kada ne bi bilo sve te gungule oko zakona. Neki (a možda i mnogi) se naprosto upletu u tu borbu sa vetrenjačama i ostanu u začaranom krugu... Jer naprosto nikad nisu imali vremena da prestanu da trče, da prestanu da beže, da zastanu, predahnu i zamisle se...
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

Korisnikov avatar
Synthetics
Pridružio se: 05 Maj 2016, 22:17

Re: LEGALIZACIJA DROGE - ZA ILI PROTIV...?

Post od Synthetics » 11 Avg 2016, 17:02

Slika

Odgovori

Povratak na “HARM REDUCTION”