Šta je to alkoholizam?

Moderator: admin

Odgovori
Korisnikov avatar
maya
Pridružio se: 12 Dec 2010, 17:48

Re: Šta je to alkoholizam?

Post od maya » 16 Avg 2012, 11:12

Alkoholizam je odsustvo zdravog razuma, koji čovek može da vrati samo dolaskom na sastanke i radom na koracima. :)))))))))))))))

Korisnikov avatar
natasha
Moderator foruma
Pridružio se: 21 Jan 2012, 12:29

Post od natasha » 16 Avg 2012, 19:06

Analitycs napisao:Jedan od razloga zbog kojih sam ja ovde je i to saznam šta je to alkoholizam. Na to pitanje još nisam dobio odgovor.
Pretpostavljam da ti je jasno da ni tu nema jedne ultimativne opšteprihvaćene definicije. Ima ih milion, jer sve do jedne zavise od teorijskog okvira/vremena/trenda u kome su nastale. I u pravu si, sve su uopštene i ne mogu biti drugačije jer da bi bile definicije moraju da generalizuju i zanemare specifičnosti, mnogostrukosti i razlike individualnih ljudskih iskustava.

Ni AA nije izbegao tu zamku ali ipak ima jedan deo koji za mene radi. Probaću da objasnim.

Preskočiću AA priču o alkoholizmu kao kombinaciji fiziološke/telesne žudnje za alkoholom i psihološke opsesije - to je modifikovani medicinski model o alkoholizmu kao bolesti i tu može dosta da se piše, reci ako te zanima pa ću ti napisati. Meni je to manje zanimljiv deo i nisam sigurna koliko se u svemu slažem sa takvim viđenjem. Tu se dosta preispitujem šta uopšte da mislim o tome, jer uprkos tome što se mnogi ljudi uklapaju u njega, postoje i oni (možda je i njih mnogo) koje ta priča maši.

Postoji i drugi deo u AA ideji alkoholizma koji mi se više dopada - po njemu niko ili ništa ne može da te definiše alkoholičarem osim tebe samog. Zašto? Zato što različiti ljudi imaju različit prag tolerancije na životna sranja.

Neko ko pije manje količine, i pije periodično, može zaključiti da ima problem i prestati da pije jer na primer, naprosto ne može više da se smara sa mamurlukom posle pijanke.
Neko će da pije danonoćno, ogromne količine, izgubi sve – zdravlje, posao, porodicu – i neće mu pasti na pamet da prestane.
U AA se kaže – ako te alkohol košta više od novca možda je vreme da se zapitaš da li imaš problem sa alkoholom. Nije toliko bitno koliko, kad i kako piješ, već da li ti pijenje pretstavlja problem u bilo kom smislu.

Ja sam prestala da idem na AA jer mislim da alkohol nije problem/uzrok nego simptom nečeg dubljeg što nema veze sa supstancom. Razumem zašto je nekome, ko je sebi zbog pijenja razorio život, fokus na prvoj čaši/apstinenciji, ali meni taj fokus nikad nije bio tu. Meni odgovara da idem na 12 Steps grupe u kojima fokus nije na supstancama.

Moj omiljeni AA govornik taj uzrok svake preteranosti (u piću i bilo kojoj drugoj drogi, hrani, seksu, radu, kupovini bla bla) koja može da preraste u kompulziju/zavisnost (nazovi to kako hoćeš) naziva polomljenošću, skrhanošću duha, kancerom duše. Nešto u meni ne funkcioniše, praznina, besmisao, nezadovoljstvo, strahovi, besovi štagod, i tera me da bežim od sebe i svojih osećanja.
Mislim da je Vuk dosta detaljno i dobro pisao o tome na ovom forumu.

Ja verujem da program upravo utiče na taj dublji nivo, i uči nas kako da reprogramiramo taj softver koji nas čini večito nezadovoljnim tragačima za nečim izvana što će „rešiti“ problem, nemir koji je unutra.

Ali taj deo priče prevazilazi okvire tvog pitanja.
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

Korisnikov avatar
maya

Post od maya » 16 Avg 2012, 22:19

natasha napisao:
...niko ili ništa ne može da te definiše alkoholičarem osim tebe samog.
Sa ovim se slažem.

Korisnikov avatar
maya

Post od maya » 16 Avg 2012, 22:35

natasha napisao:
Ja sam prestala da idem na AA jer mislim da alkohol nije problem/uzrok nego simptom nečeg dubljeg što nema veze sa supstancom. Razumem zašto je nekome, ko je sebi zbog pijenja razorio život, fokus na prvoj čaši/apstinenciji, ali meni taj fokus nikad nije bio tu. Meni odgovara da idem na 12 Steps grupe u kojima fokus nije na supstancama.

Moj omiljeni AA govornik taj uzrok svake preteranosti (u piću i bilo kojoj drugoj drogi, hrani, seksu, radu, kupovini bla bla) koja može da preraste u kompulziju/zavisnost (nazovi to kako hoćeš) naziva polomljenošću, skrhanošću duha, kancerom duše. Nešto u meni ne funkcioniše, praznina, besmisao, nezadovoljstvo, strahovi, besovi štagod, i tera me da bežim od sebe i svojih osećanja.
Mislim da je Vuk dosta detaljno i dobro pisao o tome na ovom forumu.

Ja verujem da program upravo utiče na taj dublji nivo, i uči nas kako da reprogramiramo taj softver koji nas čini večito nezadovoljnim tragačima za nečim izvana što će „rešiti“ problem, nemir koji je unutra.

Ali taj deo priče prevazilazi okvire tvog pitanja.
Koliko me je tvoj post na temi: Šta mi se ne sviđa u AA? nekako razočarao i pokazao mi jednu drugu stranu tebe, koja mi se nije baš dopala, toliko si me obradovala ovom teorijom...Omiljeni govornik? Herb, je l da?

U jednom periodu ja sam bila oduševljena programom i zaljubljena u sve ideje...Sada sam užasnuta. Osećam se prevareno. Hiljadu razloga imam za to, a ne znam koji je onaj pravi...

Ne pišem, Nataša, ja ovde što mi je dosadno, nego zato što sam mnogo duboko zagrizla u tu priču i ne izlazi mi sad baš lako iz glave.

Lepo kaže Analytics da ljudima treba pomoć da se odviknu od AA. Meni treba stvarno. Evo, nikako ne mogu sama.:))))

Ja te molim, otvori novu temu, piši o svom viđenju programa, piši o nemoći, ( ostala si mi dužna odgovor na pitanje: šta za tebe znači biti nemoćan i kako ti to pomaže? ), piši o onome što ti je pomoglo da se osećaš bolje, šta te toliko drži u AA ( i ostalim programima 12 koraka )...

Kako doživljavaš priču sa Bogom?

Ako ti nije teško, ja bih volela da pročitam sve to. Naravno, ne bi se ti dopisivala sama sa sobom...Imam ja puno pitanja, a verujem i ostali članovi koji čitaju.

Korisnikov avatar
natasha
Moderator foruma

Post od natasha » 31 Avg 2012, 05:38

Ovo je odlična tema.
Imam par priloga za nju, i evo prvog od njih.
Za sve one koje zanima kako se po DSM-u (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders: DSM-IV) definišu i razlikuju zloupotreba supstance od zavisnosti od supstance evo prevoda kriterijuma:

DSM-IV Kriterijumi za definisanje zloupotrebe supstance
(Substance Abuse Criteria)

Zloupotreba supstance je definisana kao maladaptivni obrazac koji vodi ka klinički značajnom pogoršanju ili problemima manifestovanim kroz pojavu jedne (ili više) navedenih pojava, u okviru perioda od 12 meseci:

1. Konstantno vraćanje na korišćenje supstance koje rezultira u nemogućnosti da se ispune glavne obaveze I dužnosti na poslu, u školi ili kod kuće (poput stalnog odsustvovanja ili neefikasnosti na poslu prouzrokovane korišćenjem supstance; izostajanja iz škole, ukora, kažnjavanja ili izbacivanja iz škole kao posledice korišćenja supstance; zapostavljanje dece ili kućnih obaveza)

2. Konstantno vraćanje na korišćenje supstance u situacijama u kojima to predstavlja rizik po život (poput vožnje kola ili upravljanje mašinama pod uticajem supstance)

3. Konstantni problemi sa zakonom povezani sa korišćenjem supstance ( poput hapšenja zbog ponašanja pod uticajem supstance – na pr agresivno ponašanje, tuča, vožnja pod uticajem supstance itd)

4. Nastavljanje korišćenja supstance uprkos stalnim socijalnim i ličnim problemima koji su prouzrokovani ili pojačani zbog korišćenja supstance (na pr stalne svađe sa bračnim partnerom zbog posledica intoksikacije, fizički obračuni i sl.)

Napomena: simptomi zloupotrebe supstance se ne poklapaju sa kriterijumima za zavisnost od supstance, što znači da jedna osoba može ili zloupotrebljavati supstancu, ili biti zavisna od nje, ali ne oba istovremeno.

DSM-IV Kriterijumi za definisanje zavisnosti od supstance
(Substance Dependence Criteria)

Zloupotreba supstance je definisana kao maladaptivni obrazac koji vodi ka klinički značajnom pogoršanju ili nevoljama a koji se manifestuju kroz pojavu tri ili više navedenih pojava, unutar perioda od 12 meseci:

1. Tolerancija na supstancu, definisana kao bilo koja od navedenih pojava:
a) potreba za značajnim povećanjem količine supstance da bi se postigao željeni efekat/nivo intoksikacije
b) Značajno smanjenje efekta sa stalnom upotrebom iste količine supstance

2. Kriza, manifestovana kao:
a) skup simptoma karaktertistični za supstancu koja se koristi
b) korišćenje iste (ili sa njom blisko povezane) supstance da bi se ublažili ili izbegli simptomi krize

3. Često uzimanje supstance u većim količinama ili tokom dužeg perioda nego što se nameravalo

4. Postojanje konstantne želje ili neuspešnih pokušaja da se korišćenje supstance smanji ili kontroliše

5. Velika količina vremena/energije koja se koristi na aktivnosti potrebne za nabavku, korišćenje ili oporavljanje od efekata delovanja supstance.

6. Odustajanje od (ili smanjenje obima) važnih socijalnih, profesionalnih ili rekreativnih aktivnosti

7. Nastavlajnje sa korišćenjem supstance uprkos svesti o postojanju stalnih fizičkih ili psiholoških problema koji su najverovatnije prouzrokovani ili pojačani korišćenjem supstance (na primer: konstantno pijenje uprkos svesti da se time pogoršava čir u želucu, stalno korišćenje kokaina uprkos postojanju depresije izazvane njegovim korišćenjem (cocaine induced depression) itd)

American Psychiatric Association. 1994. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders: DSM-IV. Washington D.C.: American Psychiatric Association. (pp. 181-183)
Poslednja izmena od natasha u 31 Avg 2012, 12:22, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
natasha
Moderator foruma

Post od natasha » 31 Avg 2012, 06:48

Druga stvar koja mi se čini interesantnom da je ovde podelim sa vama jeste to kako neki lik objašnjava metaboličke promene koje se dešavaju u organizmu usled konstantnog i dugogodišnjeg pijenja.

" Dr Viktor Šubajev, ruski psihijatar, specijalista za lečenje bolesti zavisnosti, tvrdi da je alkohol metabolička zamka za naše ćelije:

- U početku ga organizam doživljava kao otrov i često se brani mučninom i povraćanjem, kao i kod bilo kog drugog trovanja. Ali se s vremenom ćelije navikavaju i počinju da koriste etanol kao gorivo, kao izvor lake, jeftine i brze energije. Za razliku od hrane, alkohol ne treba spremati, žvakati, variti. On odmah deluje kao varnica.

- Veselo i energično, pa s vremenom organizam počinje da daje prednost tom "veselom otrovu". Ukoliko čovek dugo pije, dolazi do sniženja apetita, a želja za alkoholom ne prestaje čak i u slučajevima jake intoksikacije. To znači da su ćelije zaboravile na belančevine, masti, ugljene hidrate, vitamine i prešle na alkoholni metabolizam. One se bukvalno guše. Za alkoholičara je to pitanje života i smrti. To je razlog zbog koga je on u stanju da pređe preko žene i dece kako bi došao do flaše. Ni moralne vrednosti ga u tome neće sprečiti."

To sam našla u nekim smešnim srpskim novinama za dijasporu (Vesti) koje ovde moja keva kupuje. Ne kažem da je čovek sve pojasnio i da tu nema mesta za pitanja ali daje neku sliku koja omogućava razumevanje tog fiziološkog nivoa. Za one koji žele da pročitaju čitav članak (Zove se " Balkanski pijani brod" hahaha) evo linka
http://www.vesti-online.com/Vesti/Tema- ... ijani-brod

Korisnikov avatar
natasha
Moderator foruma

Post od natasha » 31 Avg 2012, 11:35

A evo možda i ovo može nekome da pomogne u razmišljanju i procenjivanju - da li je alkoholičar ili ne.

Moj vodič kroz korake ima samo dva pitanja koja postavi osobi koja nije sigurna da li je alkoholičar ili ne:

1. Da li si ikada popio više alkohola nego što si planirao?
2, Ako jesi, da li se to dogodilo više od jednog puta?

Ako na oba pitanja odgovoriš sa "Da" - po njemu ti si alkoholičar.

Ja mislim da su po ovom kriterijumu gledano, 4/5 ljudi na svetu alkoholičari.
U stvari, da budem preciznija i poštenija u proceni, bar 4/5 ljudi koje ja pozajem.

Korisnikov avatar
maya

Post od maya » 01 Sep 2012, 01:10

Alkoholizam je kad piješ iako ne želiš da piješ.

Korisnikov avatar
Synthetics
Pridružio se: 05 Maj 2016, 22:17

Post od Synthetics » 05 Maj 2016, 22:40

maya napisao:Alkoholizam je kad piješ iako ne želiš da piješ.
Ovu sam definiciju zapamtio do dana današnjeg.

Odgovori

Povratak na “ALKOHOLIZAM”